Gençlik Oyunları Başvuru
Gençlik Oyunları Nedir?

İlçemizde, okuyan lise öğrencilerine yönelik farklı spor branşları ve birçok sportif yarışmadan oluşan, eğitici, geliştirici ve eğlenceli, etkinlikler bütünüdür.

Gençlik Oyunlarının Amacı Nedir?

Kültürel, bilimsel, sosyal, sportif eğlenceli ve eğitici aktiviteler ile sporu aşılamak, yetenek ve becerilerini gözlemleyerek kendilerini geliştirebilecekleri alanlara yönlendirerek sosyal ve sportif hayatlarına katkı sağlamak.

Gençlik Oyunlarında Yarışılacak Spor Branşları Hangileridir?

SPOR

 

 

 • Mobil PUBG Yarışması 

PUBG mobile (ya da İngilizce ismiyle PUBG Mobile), PlayerUnknown's Battlegrounds isimli mücadeleci First Person Shooter oyunun mobil versiyonu. Oyun, bir adaya uçakla bırakılan 100 oyuncunun arasında birinci olmayı hedeflemekte. Oyuncular, takımlar halinde ya da bireysel olarak rakiplerini öldürerek hayatta kalmaya çalışıyor. • Paintball

Genel tanımıyla karşılıklı iki takımın çeşitli senaryolarla birbirleri- ne karşı oynadıkları bir grup oyunudur.’Paint’’ ve ‘’ball’’ kelimelerinin birleşmesiyle meyddana gelen bu ingilizce kökenli kelime ‘’boya topu’’ anlamına gelmektedir.Oyuncular paintball tabancaları tarafından fırlatılan içi suda çö- zünür boya dolu jelatin kapsüller ile rakiplerini vurarak oyunda ilerlerler.Paintballar zehirsiz, çevre dostu, suda çözünür polimerden yapılmıştır.Açık ve kapalı alanlarda oynanabilir.Farklı oyun tipleri vardır; bayrak yakalama, eleme, cephane li- miti, belirli bir noktaya saldırma ve belirli bir noktayı savunma gibi varyasyonlar vardır.

Oynanan varyasyona göre oyun sadece saniyeler de sürebilir saatlere de yayılabilir.


 • Eğlence Parkuru (Survivor)

Dünya üzerinde birçok ülkede yayını yapılan televizyon yarışması.Yarışma; katılan oyuncuların belli bir alana, çeşitli engellerden ku- rulmuş parkuru tamamlamasıyla yapılır.İki oyun çeşidi vardır; birincisi, iki oyuncunun aynı anda başlayıp parkuru önce bitirenin kazandığı, ikincisi ise oyuncuların tek tek yarışıp en iyi süreyi yapanın kazanabileceği oyundur.


 • Bilyalı Tornet Yarışı

Tamircilerden elde edinilen rulmanların (bilya) tekerlek olarak kullanıldığı kızak ve kaykay arası eğlence aracı ön tarafı sağa sola dönebilen direksiyona sahip, arka tarafı ise sabittir.Minimum 3, normalde 4 adet bilyanın, tahta parçalarıyla birleş- tirilmesiyle imal edilebilen bir araçtır.Rize’de her yıl formulaz sloganıyla düzenli olarak yapılmakta- dır. Tasarımları ise kişiden kişiye değişmektedir.


 • Futbol

Günümüzün en popüler ve en sevilen takım oyunlarından bir diğeri de futboldur.Geçmişten bugüne kadar ulaşan, her zaman popüler olan, iz- leyiciler tarafından da sevilerek izlenen bir spordur. Takım oyu- nu olduğundan dolayı takım ruhu oldukça önemlidir.Müsabakalar UEFA kriterlerine uygun ölçülerde yapılan Başak- şehir Belediyesi Şehit Erdem Özçelik Stadı’nda oynanacaktır. Takımlarda 11 oyuncu as 7 oyuncu yedek olmak üzere 18 ki- şiden oluşacaktır. Galibiyet, mağlubiyet ve beraberliği olan üç sonucu bulunacaktır. En çok golü atan takım 3 puanın sahibi olacaktır.


 • Balon Futbolu

İlk kez Norveç’te uygulanmaya başlanmıştır. Zamanla diğer ül- kelerde de alternatif spor olarak kendini sevdirdi.Rekabetten çok eğlencesi ile ön planda olması dikkat çek- mektedir.İzleyenler ve oynayanlar için oldukça eğlenceli bir aktivite olan balon futbolu’nun doğası gereği çarpma ve faul serbesttir.Balon futbolu açık çim alanlarda, halı sahalarda ve kapalı spor salonlarında rahatlıkla oynanabilir.


 • Basketbol

Beş kişilik takım şeklinde topla ve elle oynanan ve yine popü- latiresi yüksek takım sporlarından biridir.5’er kişilik iki takımın karşılaşması ile oynanır. Mağlubiyet ve galibiyet olmak üzere iki sonuçtan oluşur. Yüksekliği 3.05 metre olan bir çemberden topun geçirilmesi gerekir. Belirle- nen süre içinde en fazla sayıyı atan takım maçın galibi sayılır.


 • Voleybol

Meşin bir topun iki direk arasına gerilmiş olan üzerinden vurulup aşırılarak, karşılıklı oynanan bir takım oyunu.

Voleybol takımı altı oyuncudan meydana gelir. Voleybol sahası 18 m uzunluğunda, 9 m genişliğindedir. Saha tam ortadan iki direk arasına gerilmiş bir ile bölünmüştür. 

Voleybolda sporcuların gayesi, topu filenin üzerinden, kai- delere uygun olarak rakip alana göndermek ve orada yere değmesini sağlamaktır. Top servis bölgesinde bulunan sağ arka oyuncunun, servis atışı ile oyuna sokulur. Servis atışında, top tek elle vurulmalı ve filenin üzerinden ağa değ- dirmeden rakip alana gönderilmelidir.


 • Masa Tenisi

İki veya dört oyuncunun birbirlerine topu ileri geri olarak attığı ortasında olan, yeşil veya mavi renkte, uzunluğu 274 cm ve genişliği 152 cm.  boyutların- daki masanın üstünde oynanan bir oyundur.Kurallar dahilinde en çok puana sahip olan oyuncu maçın galibi sayılır.


 

 • Atletizm

İnsanın tabii hareketlerinden olan koşma, atlama, atma ve yü- rüyüşe dayanan, fiziki performansı devam ettirme ve geliştirme gayesini güden beden çalışmalarının bütünüdür.Zaman, mesafe ve yükseklik gibi unsurlar atletizmi diğer spor dallarından ayırmıştır.


 • PES Turnuvası

Artık günümüz dünyasında, video oyunculuğu çok ciddi bir bo- yuta taşındı. Bunların başında da dünyanın her yerinde yaygın olarak oynanan ve her geçen yılda kendini geliştiren playstation video oyunu bulunmaktadır.Neredeyse 7'den 70'e herkes tarafından ilgi görmektedir. Karşılıklı 2’şerli ve 4’erli olarak joystick ile sanal oyuncuların kontrol edildiği ve en çok gol atanın kazandığı bir futbol video oyunudur.

 


 • İnsan Langırtı

İki’ye iki dört kişi ile kolların çevrilmesiyle zevkle oynanan Futbol masa oyunu olan Langırt, bu sefer insanların belirlenen saha içine girerek, bellerinden bağlı bir şekilde olduğu alanda, sadece kendilerini kontrol edeceklerdir.Karşılıklı iki takım arasında oynanacaktır.Yine ayakla oynanacak oyunda; hareket kısıtlığı, oyuncuları zorlayacak ana faktörlerden biri olacaktır.Kurallar dahilinde en çok gol atanın kazanacağı bir oyun olacaktır.


 • Kort Tenisi

Tenis; Raket ve top ile iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oyanan olimpik bir spordur. 

Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. 

Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır. KÜLTÜR VE SANAT

 

 

 • Tiyatro yarışması

Bu yarışmada Başakşehirde ki liselerde eğitim gören öğrencilerin, tiyatroyla alakalı bilgi, beceri ve yeteneklerini keşfetmeleri sağlanacak. Yarışmacılar belirledikleri bir oyunu sergileyecek buna göre oyunculuk, sahne düzeni, tiyatro kurallarına göre değerlendirmeleri yapılacaktır.Oyunlar en  az 20 dakikalık  en fazla 30 dakikalık  gösteriler hazırlayacak.


 • Müzik Yarışması

Bu branşta yapılacak olan yarışma Başakşehirde bulunan liselerde eğitim gören öğrencilerin, müzikle alakalı bilgi, beceri ve yeteneklerini keşfetmeleri sağlanacak.Başakşehir belediyesi sınırları içinde okuyan tüm lise öğrencileri katılabilir

 Yarışma üç kategoriden oluşmaktadır

 En iyi kadın ses

 En iyi erkek ses

 En iyi grup

 Her okul her kategoriden 3 yarışmacı veya grup ile katılabilir

 

 • Resim Yarışması

Bu branşta yapılacak olan yarışma Başakşehirde bulunan liselerde eğitim gören öğrencilerin, resimle alakalı bilgi, beceri ve yeteneklerini keşfetmeleri sağlanacak.’’ Gençlik’’ temalı bir resim yarışması yapılacak.

 

 

 • Şiir
 • Bu yarışma kapsamında Başakşehirdeki liselerde eğitim gören öğrenciler, şiirle alakalı bilgi, beceri ve yeteneklerini sergileyecekler.Şiir kısmında öğrenciler İstiklal Marşı’nın tamamını seslendirecek.

 

 • HİTABET

Bu branşta yapılacak olan yarışma Başakşehirde ki liselerde eğitim gören öğrencilerin, hitabetle alakalı bilgi, beceri ve yeteneklerini keşfetmelerine olanak sağlayacak.Hitabet kısmında öğrencilerin “Şeyh Edebali’nin Osman Gaziye Nasihati” metnini güzel ve duygulu okuması değerlendirilecek. BİLİM VE TEKNOLOJİ

 • Drone yarışması

Robot teknolojilerini doğa ve çevre düzeniyle birleştirmenin amaçlandığı yarışmaya her okuldan iki takım, her takım için de üç öğrenci ve bir öğretmen olacak şekilde dört kişiden oluşması beklenmektedir. Yarışmaya katılacak olan takımlar belirtilen özel koşullar doğrultusunda kendi robotlarını kendileri yapacaklardır.


 • Robot yarışması

Belirlenen uçuş parkurunun en hızlı bitiren takımın kazanacağı yarışmada takımlar iki kişiden oluşacaktır. Takımlar özellikleri önceden belirlenecek açıklanacak olan kendi drone’ları ile yarışmaya katılacaklardır.


SOSYAL SORUMLULUK VE YARDIMLAŞMA


 • Farkındalık yarışması "Fikirler yarışsın, birlikteliğimiz artsın"

Toplumumuzun en değerli bireylerinden olan engelli insanlarımızın günlük hayatta karşılaştıkları mimari, eğitim, ulaşım, erişim ve sosyal alanlarındaki sorunlarını çözmeye yönelik projelerin yarışacağı yarışmada birinci seçilen projenin Living Lab Kuluçka Merkezinde hayata geçirilmesi sağlanacaktır.


 • Engelli ve yaşlı ev ziyaret programına katılım

Gençlik Oyunları içerisinde dört defa düzenlenecek olan bu etkinlikte ilçemizde yaşayan engelli ve yaşlı hemşerilerimize görevli ekiplerce düzenli olarak yapılan ziyaretlerde ekiplerimizin yanında bulunarak unutulmaz bir gün yaşayacak her katılımcı bu deneyim için Gençlik Oyunları içerisinde okuluna katılım puanı kazandıracaktır.


 • Yetim ve öksüz ev ziyaret programına katılım

Gençlik Oyunları içerisinde dört defa düzenlenecek olan bu etkinlikte ilçemizde yaşayan yetim ve öksüzlerimizin bulunduğu ailelere yapılacak ev ziyaretlerinde ekiplerimizin yanında bulunarak yetim ve öksüzlerimizin mutluluğunu paylaşacak olan her katılımcı bu deneyim için Gençlik Oyunları içerisinde okuluna katılım puanı kazandıracaktır.


 • Farkındalık söyleşilerine katılım

Liselerimizde engellilerle birlikte yaşama kültürünü artırmaya yönelik farkındalık söyleşileri düzenlenecektir. “Fikirler Yarışsın, Birlikteliğimiz Artsın” farkındalık yarışmasına da zemin sağlayacak olan bu söyleşilere katılım gösteren her katılımcı bu deneyim için Gençlik Oyunları içerisinde okuluna katılım puanı kazandıracaktır.


Ödül Töreni

Mayıs ayı başında ramazan ayı girmeden düzenlenecek bir ödül töreni ile yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve okullara çeşitli ödüller verilecektir. Ödül töreni programında SOLO TÜRK GÖSTERİSİ, konser, karizma şov, oyun alanları, lazer gösterisi, ünlü sporcular ile söyleşi ve imza dağıtımı gibi bir dizi etkinlikte yapılacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl kayıt olabilirim?

 • Gençlik oyunları ile ilgili tüm kayıt işlemleri,www.sporparklari.comadresi üzerinden yapılmaktadır.

Etkinlikler ve oyunlar hangi günlerde ve saatler de oynanacak?

 • Tüm etkinlikler okul saatlerinde ve hafta içerisinde oynanacaktır.

Kayıt olduktan sonra nasıl bilgilendirileceğim?

 • Öncelikli bilgi kaynağı beden eğitimi öğretmenleri olacaktır. Sonrasında tüm ilgilendirmelerimizwww.sporparklari.comadresi üzerinden oyun kuralları başlığı altında yayınlanacaktır. Daha sonrasında Başakşehir Belediyesi Spor Parkları başlığı altındaki Facebook, Twitter ve İnstagram hesaplarımızdan anlık paylaşımlar ve öncesindeki günlük duyurular yapılacaktır.
 • Katılımcılara en son olarak bildirim sağlanacaktır.

Takım sporlarına (futbol, basketbol, voleybol) nasıl kayıt olabilirim?

 • Takım sporlarına (futbol, basketbol, voleybol) kayıtlar sadece beden eğitimi öğretmenleri üzerinden yapılacaktır. Öğretmenlerimiz okul takımlarını organizasyona dahil edeceklerdir.

Ulaşım nasıl sağlanacaktır?

 • Öncelikle okullarımız okul servislerini ulaşım için kullanacaklardır.
 • Okul servislerinin yeterli gelmemesi durumunda belediyemiz gerekli desteği sağlayacaktır.

Spor müsabakalarına hangi kıyafetle katılacağız?

 • Takım sporlarında (futbol, basketbol, voleybol) okul temsil edileceğinden ötürü okulun spor forması, eşofman takımı kullanılacaktır.

Diğer geri kalan bütün bireysel branşlarda öğrenciler sporun ruhuna uygun eşofman takımı, şort, tişört, spor ayakkabı, spor çorabı gibi spor kıyafetleriyle katılım sağlayacaklardır.

Gençlik Oyunları Başvuru

© 2015 Tüm hakları Başakşehir Belediyesi’ne aittir.

SPOR PARKLARI Başakşehir Belediyesi hizmetidir.