Gençlik ve Spor Müdürlüğü

Kuruluş Amacı

 

Başakşehirde ikamet eden tüm halkımızın sağlıklı ve bilinçli olarak spor yapmasına destek olmak. Sporun, sağlıklı yaşamın bir parçası olduğu farkındalığını sağlayarak spor kültürü oluşturmak.

Ayrıca, spor aracılığıyla çocuklarımızı madde bağımlılığı, siber zorbalık gibi günümüz tehlikelerinden uzak tutmak ve onların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak. 

 

Evet Ama Nasıl ?

 

1-Planlama

2-Gerekli koşulları oluşturma

3-Eğitmenlerin bilgi ve becerisini destekleme

4-Sistemli ve düzenli çalışma

5-Gelişmeleri takip etme ve yeniliklere açık olma

Gençlik ve Spor İşleri Müdürlüğü olarak Başakşehir Belediyesi'nin desteği ile bu maddeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz.

 

Neden Spor?

Spor, kişiye daha kaliteli bir hayat sunar.

Spor, depresyon riskini azaltır ve stresle başa çıkmaya yardımcı olur.

Spor, vücut dayanıklılığını artırır ve vücuda esneklik verir.

Spor, tansiyon ve kolestrol gibi kronik hastalıkların riskini azaltır.

Spor, sosyalleşmeye yardımcı olur.

SPORUN FAYDALARI YAŞA GÖRE DEĞİŞİYOR

 

7'den 70'e herkesin sağlıklı yaşaması için gerekli olan spor, yaş gruplarını farklı boyutlarda etkiliyor.

Spor, büyüme çağındaki çocuklar için bedensel, psikolojik ve zihinsel sağlık açısından faydalı ve gereklidir. Spor yapmak, bedensel olarak sağlıklı fiziksel gelişime, kilo kontrolüne ve zinde olmaya; psikolojik olarak sağlıklı bir kişilik gelişimine, öfke kontrolüne, stres ve kaygıyla baş etmede; zihinsel olarak ise odaklanmaya, hafızanın gelişmesine ve yaratıcı düşünmeye yardımcı olur. Ayrıca, sosyal açıdan da önemli olan spor çocukların çevresini tanımasında, etkili iletişim kurmasında ve iyi bir sosyal kimlik kazanmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Spor, erişkinlerde dinç ve dinamik görünmeyi sağlarken, ileri yetişkinlerin dinç yapıları ile toplum içinde sevilen kişiler olmasına yardımcı olur.