Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü

Kuruluş Amacı

 

 

Başakşehir’de ikamet eden tüm vatandaşlarımızın sağlıklı ve bilinçli olarak spor yapmasını sağlamak, sağlıklı bir yaşam için farkındalık oluşturarak spor kültürünü yaygınlaştırmak, spor aracılığıyla çocuklarımızı madde bağımlılığı, siber zorbalık gibi tehlikelerinden uzak tutmak, onların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur.

 

 

 

Evet Ama Nasıl Yapacağız?

 

1- Planlama

2- Gerekli Koşulları Oluşturma

3- Eğitmenlerin Bilgi ve Becerisini Destekleme

4- Sistemli ve Düzenli Çalışma

5- Gelişmeleri Takip Etme ve Yeniliklere Açık Olma

 

Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü olarak bu maddeler doğrultusunda planlamalarımızı yapmayı ve misyonumuzu genişletmeyi hedefliyoruz.

 

 

Neden Spor?

 

Spor, kişiye daha kaliteli bir hayat sunar.

Depresyon riskini azaltır ve stresle başa çıkmaya yardımcı olur.

Vücut dayanıklılığını artırır ve vücuda esneklik verir.

Tansiyon ve kolesterol gibi kronik hastalıkların riskini azaltır.

Sosyalleşmeye yardımcı olur.

 

Sporun Faydaları Yaşa Göre Değişiyor

 

Herkesin sağlıklı yaşaması için gerekli olan spor, yaş gruplarını farklı boyutlarda etkiliyor. Spor, büyüme çağındaki çocuklar için bedensel, psikolojik ve zihinsel açıdan hem faydalı hem de gereklidir. Spor yapmak, bedensel olarak sağlıklı bir gelişime, kilo kontrolüne ve zinde olmaya; psikolojik olarak sağlıklı bir kişi olmaya, öfke kontrolüne, stres ve kaygıyla baş etmeye;  zihinsel olarak ise odaklanmaya, hafızanın gelişmesine ve yaratıcı düşünmeye yardımcı olur. Ayrıca, sosyal açıdan da önemli olan spor, çocukların çevresini tanıması, etkili iletişim kurması ve iyi bir sosyal kimlik kazanmasında önemli bir etkiye sahiptir. Spor aynı zamanda, yetişkinlerde dinç ve dinamik görünmeyi sağlar.